Jak wybrać zakres
Pierwszym krokiem w wyborze ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy jest dobór rodzaju polisy do przedmiotu profilu działalności gospodarczej. Każdemu z typowych obszarów działalności biura odpowiada inny rodzaj polisy. Dlatego pod hasłem "OC zawodowe" mamy aż 4 rodzaje ubezpieczeń odpowiadających zakresom:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- prowadzenie spraw kadrowo-płacowych (w tym ZUS),
- prowadzenie uproszczonych ewidencji (w tym VAT, ryczałt, PIT, JPK).
Nasz kalkulator zapyta o zakres działalności firmy i zaproponuje związane z nim ubezpieczenie.
W przypadku posługiwania się podwykonawcami dobrze jest ubezpieczyć ich odpowiedzialność w takim zakresie, w jakim działają na naszą rzecz [klauzula 14]. W niektórych ubezpieczeniach wskazane jest rozszerzenie zakresu o szkody wynikające ze zniszczenia czy zagubienia dokumentów [klauzula 61]. Kalkulator przypomni o tych opcjach podczas wyliczania składki.
Każdy przedsiębiorca narażony jest na ryzyko wyrządzenia innym podmiotom szkód nie związanych z zawodem. Mówi się żartobliwie o "złamaniu nogi na śliskiej podłodze", ale ryzyko jest poważniejsze. Przykładowo, nasza firma może zaprószyć ogień w biurowcu, zalać sąsiadów lub być odpowiedzialna za niektóre wypadki osób postronnych. Zatem ubezpieczenie tzw. odpowiedzialności cywilnej ogólnej (związanej ze szkodami na mieniu lub zdrowiu osób trzecich) jest polecane praktycznie każdej firmie. Dodatkowo, każdego przedsiębiorcę dotyczy regulacja RODO - skutki przekroczenia przepisów o przetwarzaaniu danych osobowych ujęte zostały właśnie w tej polisie.
Nie zapominajmy też o ubezpieczeniu mienia. Nasz unikalny zryczałtowany program ubezpieczenia majątku biura księgowego pozwala szybo ubezpieczyć mienie typowego biura - proste porównanie wariantów dostępne jest w tabeli w obrębie kalkulatora składek.